W ofercie producentów, są dostępne rekuperatory z kilkoma typami wymienników. Omówimy każdy typ wraz ze wskazaniem zalet i wad każdego rozwiązania.

Rekuperator z wymiennikiem przeciwprądowym


Wymienniki przeciwprądowe mają dużą czynną powierzchnię wymiany ciepła dzięki czemu mogą osiągnąć sprawność do 95%. Jest to wartość znacznie wyższa od ich poprzedników, wymienników krzyżowych, dla których maksymalna wartość odzysku ciepła wynosi 75%. Zaletą wymienników przeciwprądowych (podobnie jak krzyżowych) jest duża szczelność. Strumienie powietrza nawiewanego i wywiewanego nie mieszają się ze sobą, dzięki czemu mogą być instalowane w zdecydowanej większości obiektów. 

rekuperator z wymiennikiem przeciwprądowym

Natomiast wadą tego typu wymienników jest brak odzysku wilgoci z powietrza wywiewanego. Dodatkowo wysuszone powietrze jest skutkiem wykraplania się wilgoci z powietrza, które nawiewane jest z zewnątrz (wilgoć wykrapla się na zimnych elementach wymiennika i jest bezpowrotnie usuwana do systemu kanalizacji) . Należy pamiętać też, że zimowe powietrze – szczególnie w czasie silnych mrozów – samo w sobie zawiera niewiele wilgoci.

Rekuperator z wymiennikiem entalpicznym 


Częściowym remedium na suche powietrze w sezonie grzewczym jest zastosowanie rekuperatora z wymiennikiem entalpicznym. Ten model wymiennika dzięki specyficznej konstrukcji i zastosowanym w nim materiałom pozwala na odzyskanie znacznej części wilgoci z wywiewanego powietrza – nawet 60%.

Co zatem jest takie wyjątkowe w wymienniku entalpicznym? Wymiennik wykonany jest ze specjalistycznej celulozy, której właściwości są podobne do właściwości tkanin, z których wykonana jest wysokiej klasy odzież sportowa (np. Goretex). Para wodna zamiast skroplić się, jest przekazywana w postaci pary wodnej wraz ze swoją energią. Zaletą rekuperatora entalpicznego jest nie tylko odzyskiwanie wilgoci z powietrza, ale i wyższa sprawność średnio sezonowa. Tego rodzaju rekuperator doskonale sprawdza się zimą, nawet przy długich mrozach i ekstremalnie niskich temperaturach. Wilgoć pobierana jest najczęściej z takich pomieszczeń, jak pralnia, kuchnia i łazienka, w których występuje wyższa wilgotność powietrza w wyniku normalnego użytkowania, a następnie jest dystrybuowana kanałami nawiewnymi do pomieszczeń. Jedyną wadą którą dostrzegamy przy tym typie wymiennika, jest wyższy koszt zakupu centrali posiadającej taki wymiennik w porównaniu do takiej samej centrali z wymiennikiem przeciwprądowym.  

Rekuperator z wymiennikiem obrotowym  


Wymiennik obrotowy wyróżnia się specyficzną budową. Najważniejszym elementem wymiennika obrotowego jest rotor. Ma on kształt walca, który wprowadzony jest w ciągły ruch obrotowy, co umożliwia przepływ powietrza przez urządzenie.

rekuperator z wymiennikiem obrotowym

Dla zwiększenia efektywności wymiany ciepła, wnętrze wirnika wyłożone jest odpowiednio uformowaną folią, która wywołuje turbulentny przepływ powietrza. Powietrze wywiewane z pomieszczeń przepływa przez wymiennik, oddając ciepło w fazie półobrotu. W drugiej fazie półobrotu, uzyskane ciepło przekazywane jest strumieniowi świeżego powietrza – jednocześnie rozgrzany rotor zostaje schłodzony. Dzięki temu, że powietrze nawiewane i wywiewane przepływa po tej samej powierzchni możliwy jest odzysk nie tylko ciepła, ale i wilgoci. Teoretycznie wymienniki obrotowe mają sprawność na nie najwyższym poziomie – około 85%. Jednak należy pamiętać, że odzyskują również wilgoć, która trafia do pomieszczeń wraz z ogrzanym świeżym powietrzem. Wadą tego rozwiązania jest nieszczelność wymiennika sięgająca kilku procent oraz obecność części mechanicznych, które mogą z biegiem czasu ulec awarii. 

Podobne wpisy