Ogrzewanie płaszczyznowe przez ostatnie lata zyskuję coraz większe zainteresowanie wśród inwestorów.

Ogrzewanie podłogowe


Rozwiązanie techniczne, które stosowane jest do dziś (rury wodne lub kable grzejne zatopione w wylewce) stosowano już w latach 70 – tych XX wieku w Europie Zachodniej oraz Skandynawii. W Polsce w latach 90-tych ze względu na nowość jaką była potocznie zwana „podłogówka” nie było dużo firm, które potrafiłyby prawidłowo zaprojektować i wykonać ten system ogrzewania. Najczęstsze błędy wiązały się z ułożeniem zbyt długich pętli, zbyt dużym rozstawem rur a także zasilanie systemu zbyt wysokim parametrem. W wyniku błędów projektowo – montażowych, systemy te nie działały tak jak powinny przez co pojawiło się sporo mitów odnośnie ogrzewania podłogowego.

Aby przeczytać o mitach związanych z ogrzewaniem  podłogowym, zapraszamy do sekcji Baza Wiedzy.

ogrzewanie podłogowe

W naszej ofercie posiadamy wiele systemów montażowych, które oferują nasi dostawcy. Dzięki temu, jesteśmy w stanie wykonać instalację ogrzewania podłogowego w każdym domu.

W sekcji Baza Wiedzy krótko opisaliśmy zastosowanie poszczególnego systemu do konkretnego przypadku w budownictwie.

Ogrzewanie ścienne


Ogrzewanie ścienne w swej budowie przypomina ogrzewanie podłogowe, tzn. jest rodzajem wodnego ogrzewania płaszczyznowego. Przez ukryty pod warstwą wykończeniową ściany system rur, cyrkuluje woda grzewcza, rozprowadzając ciepło w pomieszczeniu.  Czasem spotykane są przypadki, że ze względu na specyficzny rodzaj zamontowanego wykończenia podłogi, ogrzewanie podłogowe nie może zostać zastosowane. Z pomocą przychodzi wtedy ogrzewanie ścienne.

Takie rozwiązanie wpływa pozytywnie na estetykę wnętrza, ponieważ rezygnujemy z klasycznych grzejników. Również w przypadku niewystarczającej mocy ogrzewania podłogowego, ogrzewanie ścienne może pełnić rolę uzupełniającą, a także w takim połączeniu powoduję obniżenie wymaganej temperatury zasilania systemu (zwiększenie sprawności wytwarzania ciepła przy pompach ciepła i kotłach kondensacyjnych).

ogrzewanie ścienne

Ogrzewanie sufitowe


Najmniej popularna wersja ogrzewania płaszczyznowego. Nie oznacza to oczywiście, że takie rozwiązanie posiada istotne wady, które powoduję, że inwestorzy rzadko kiedy decydują się na nie.

System ogrzewania sufitowego często traktowany jest również jako rozwiązanie wspomagające dla tradycyjnych form ogrzewania, szczególnie w dużych pomieszczeniach.

ogrzewanie sufitowe
ogrzewanie sufitowe

Podstawową zaletą ogrzewania sufitowego jest to, że jest niewidoczny. Nie jest zasłaniany przez meble i innego rodzaju ozdoby domowe oraz dodaje pełną swobodę w aranżacji wnętrz. Ogrzewanie sufitowe idealnie sprawdzi się w nowych jak i remontowanych budynkach. 

Ogromną zaletą jest to, że system ogrzewania sufitowego może służyć również jako system chłodzący podczas wysokich temperatur. Lepsza wydajność grzewcza oraz ograniczona ilość unoszących się pyłów i kurzu – to kolejne zalety, ważne szczególnie dla osób z alergią.

System ogrzewania sufitowego jest niemal bezobsługowy i nie wymaga częstego serwisowania, co jest bardzo istotne w budynkach biurowych i przemysłowych, gdzie niezawodność systemu jest szczególnie ważna.

Skorzystaj z naszej oferty i doświadczenia