Zmieniający się klimat powodujący wzrost temperatur zewnętrznych w sezonie letnim, obniża komfort życia użytkowników w budynkach.
Zyski ciepła od nasłonecznienia przez przegrody przezroczyste (szyby okienne), oraz nieprzezroczyste (elewacja, dach) powodują odczuwalny wzrost temperatury powietrza wewnątrz pomieszczeń.


Rozwiązaniem tego niedogodnego problemu jest montaż klimatyzacji.
W zależności od typu budynku, jego wielkości, sposobu użytkowania a także od wielkości zysków ciepła jesteśmy w stanie zaproponować kilka typów klimatyzatorów. Wszystkie typy klimatyzatorów mogą działać również w funkcji grzania.
Klimatyzacja typu split
Jest to najprostszy system klimatyzacji z bezpośrednim odparowaniem czynnika chłodniczego.
Składa się z jednostki zewnętrznej (agregatu skraplającego) oraz jednostki wewnętrznej (parownika). Jest to idealne rozwiązanie do chłodzenia pojedynczego pomieszczenia.


Od jednostki wewnętrznej do jednostki zewnętrznej poprowadzona jest jedna para przewodów miedzianych z czynnikiem chłodniczym w otulinie, przewód komunikacyjny oraz zasilający jednostkę wewnętrzną. Zasilanie agregatu zewnętrznego realizowane jest z domowej instalacji elektrycznej.
Odpływ skroplin z parownika może być w sposób grawitacyjny na zewnątrz budynku lub do przygotowanej wcześniej instalacji kanalizacji wewnątrz domu. Gdy nie ma możliwości grawitacyjnego odprowadzenia skroplin, odpływ realizowany jest poprzez pompkę skroplin.
Klimatyzacja typu multi – split

Za pomocą takiego klimatyzatora możliwe jest chłodzenie kilku pomieszczeń w sposób niezależny.
Układ składa się z jednej jednostki zewnętrznej oraz kilku (zazwyczaj do 5) jednostek wewnętrznych.
Do każdej jednostki wewnętrznej poprowadzona jest para przewodów miedzianych, zasilanie elektryczne oraz komunikacja. Odpływ skroplin realizowany jest w ten sam sposób co w przypadku jednostek typu split. Moc chłodnicza klimatyzacji multisplit jest dostępna zazwyczaj od kilku do kilkunastu kilowatów.
Klimatyzacja typu VRF
System VRF jest rozwinięciem systemu multi – split.
Ze względu na zakres mocy chłodniczej, jest to rozwiązanie przeznaczone do większych budynków, np. hoteli czy biurowców. Większy typoszereg mocy chłodniczej pozwala podłączyć zdecydowanie więcej jednostek wewnętrznych niż w przypadku systemu multi – split.


Układ klimatyzacji VRF składa się z minimum jednego agregatu zewnętrznego i w zależności od danej potrzeby kilku, kilkunastu lub kilkudziesięciu jednostek wewnętrznych. System VRF jest układem dwururowym. Oznacza to, że z jednostki zewnętrznej wychodzi tylko jedna para rur freonowych, a połączenia z jednostkami wewnętrznymi realizowane jest w systemie trójnikowym. Od kilku lat na rynku dostępne są również systemy VRF trzyrurowe. Trzecia rura wykorzystywana jest do odzysku ciepła odpadowego, które w klasycznym systemie dwururowym usuwane jest poprzez jednostkę zewnętrzną do otoczenia.
System trzyrurowy sprawdza się bardzo dobrze, gdy w jednym budynku jednocześnie występuję potrzeba chłodzenia i ogrzewania pomieszczeń. Rozwiązanie to wyraźnie podnosi sprawność energetyczną w porównaniu do systemu bez odzysku ciepła.
Klimatyzacja typu mini VRF

Rozwiązanie to powstało jako alternatywa dla dużych układów VRF. Budowa i zasada działania jest taka sama jak w przypadku klasycznych instalacji klimatyzacji VRF. Dostępność mniejszych mocy chłodniczych (od kilkunastu kilowatów) daję możliwość instalacji w budynkach jednorodzinnych.
Klimatyzacja typu VRF z modułem hydraulicznym (pompa ciepła typu powietrze – woda)
System charakteryzuję się połączeniem układu klimatyzacji oraz układu ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Jest to świetna alternatywa dla osobnych układów do celów chłodzenia (split, multisplit, mini VRF) oraz układu grzewczego na bazie pompy ciepła typu powietrze – woda.
Układ składa się z jednej jednostki zewnętrznej, kilku jednostek wewnętrznych do chłodzenia i grzania a także dedykowanego hydroboxu wodnego do ogrzewania wodnego i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Jeden system – wiele możliwości.

Skorzystaj z naszej oferty i doświadczenia
Wentylacja
Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła daje gwarancję stałej wymiany powietrza w pomieszczeniach.
Instalacja wodno-kanalizacyjna
Zakładka w przygotowaniu.